فری سینک

آموزش فعال کردن G-Sync در مانیتور FreeSync

مانیتور های freesync یکی ازبهترین محصولات موجود در بازار است. در این مقاله اسکپتر به شما اموزش جی سینک کردن را خواهد داد. با ما همراه باشید.

فری سینک چیست؟

اگر خیلی ساده و سطحی اخبار دنیای رایانه و به خصوص مانیتور و کارت گرافیک را دنبال کنید حتما نام FreeSync و G-Sync را زیاد شنیده اید. در این مقاله ما اول به این بحث میپردازیم که این دو تکنولوژی دقیقا چه هستند و چه کار میکنند. و چرا باید وجود داشته باشند. و سپس اموزش جی سینک کردن را برای شما خواهیم داشت.

اگر بخواهیم خیلی سطحی توضیح دهیم، هنگامی که فریم ریت  خروجی از یک دستگاه با ریفرش ریت مانیتور یکسان نباشد، اثرات جانبی نامطلوبی مانند”بریده شدن صفحه (screen tearing)”  هنگام نمایش محتوا به‌ وجود خواهد آمد. فناوری‌های G-Sync و FreeSync با هماهنگ کردن فریم‌ریت و ریفرش‌ریت باعث حذف چنین اثراتی می‌شوند. و باعث میشوند که تجربه شما حین استفاده از سیستم (به خصوص در حین بازی های ویدیویی) ارتقا یابد.

در ادامه به بررسی عمیق‌تر این دو فناوری و مزایا و معایب هرکدام خواهیم پرداخت؛ اما پیش از آن لازم است ابتدا توضیح مختصری راجع به دو اصطلاح ریفرش‌ریت و فریم‌ریت بدهیم.

ریفرش‌ریت چیست؟

ریفرش‌ریت  Refresh Rate یا نرخ نوسازی به‌ معنای تعداد دفعات به‌روزرسانی تصویر توسط صفحه‌ی نمایشگر در هر ثانیه است. و نباید با فریم‌ریت اشتباه گرفته شود. برای مثال تلویزیونی را در نظر بگیرید. که ریفرش‌ریت آن برابر با ۶۰ هرتز است. چنین تلویزیونی قادر است در هر ثانیه ۶۰ بار تصویرِ نمایش داده‌شده روی صفحه‌ی خود را به‌روزرسانی کند. حال اگر محتوایی با فریم‌ریت ۳۰fps را روی چنین تلویزیونی پخش کنید، نمایشگر هر فریم را ۲ بار نشان می‌دهد تا فریم بعدی برای نمایش آماده شود. به‌صورت مشابه، اگر بازی یا ویدئوی پخش‌شده ۱۲۰ فریم‌بر‌ثانیه باشد، نمایشگر ۶۰ هرتز تنها قادر است نیمی از فریم‌های دریافتی را به نمایش بگذارد.

بریده شدن صفحه (Screen Tearing) به چه معناست؟

با اندکی دقت در دو سناریوی بالا (فریم‌ریت و ریفرش‌ریت ۳۰، ۶۰ و ۱۲۰) متوجه می‌شوید که اعداد ذکرشده مضرب صحیحی از یکدیگر هستند. حال این سؤال پیش می‌آید که اگر ریفرش‌ریت مانیتور مضرب صحیحی از فریم‌ریت نباشد یا اصلا فریم‌ریت محتوا متغیر باشد، چه اتفاقی خواهد افتاد.

اگر محتوای پخش‌شده مربوط به فایل ویدئویی باشد، بسیاری از نمایشگرها قادر هستند با استفاده از تکنیکی با نام «میان‌یابی حرکت» (Motion interpolation) فریم‌های جدیدی در لابه‌لای فریم‌های اصلی محتوا تولید کنند که به‌نوعی میانگین فریم قبلی و بعدی خود هستند. شرکت‌های تولیدکننده‌ی صفحه‌نمایش، هرکدام نام اختصاصی خود را روی این تکنیک می‌گذارند. برای مثال، سامسونگ از نام Clear Motion، سونی از MotionFlow و ال‌جی از TruMotion استفاده می‌کند. پاناسونیک هم زمانی‌که تلویزیون‌های پلاسما هنوز در بازار مشهور بودند، با فناوری «تولید هوشمند فریم» (IFC)، فریم‌ریت ویدئوی دریافتی را تا ۶۰۰fps افزایش می‌داد تا با ریفرش‌ریت خارق‌العاده‌ی ۶۰۰ هرتزی تلویزیون‌های پلاسمای خود برابر باشد. ناگفته پیدا است که نمی‌توان هنگام تبدیل یک فیلم ۲۴ فریم‌بر‌ثانیه به ۶۰۰ فریم‌بر‌ثانیه انتظار نتایج جادویی داشت و خروجی چنین تکنیکی قطعا با محتوایی که واقعا ۶۰۰ فریم‌بر‌ثانیه باشد قابل قیاس نیست.

میانیابی تصاویر :

اما ازآنجایی‌که میان‌یابی فریم‌ها نیاز به صرف قدرت پردازشی دارد و این کار طبیعتا زمان‌بر است، از این تکنیک نمی‌توان برای بازی‌های ویدئویی استفاده کرد. برای درک بهتر چرایی این موضوع، حالتِ  (کمی اغراق‌شده‌ی) زیر را تصور کنید:

فرض کنید در حال تماشای یک فیلم سینمایی در تلویزیون خود هستید و عملیات  پس‌پردازشِ( post processing) تلویزیون شما روی محتوا به‌قدری زمان‌بر است که حدود یک دقیقه طول می‌کشد. در چنین شرایطی، مادامی که صدا و تصویر فیلم با یکدیگر هماهنگ باشند، این تأخیر هیچگونه تأثیری در تجربه‌ی کاربر نخواهد گذاشت. و درواقع کاربر اصلا متوجه تأخیر نخواهد شد. اما اگر کاربر در حال انجام بازی ویدئویی باشد، نمی‌تواند پس از فشردن هر دکمه یک دقیقه منتظر بماند تا تلویزیون یا مانیتور نتیجه‌ی فشردن آن دکمه را به نمایش بگذارد. در حقیقت تأخیر در نمایش محتوا هنگام اجرای بازی‌های ویدئویی، حتی اگر در حد یک ثانیه هم باشد، انجام دادن بازی را عملا غیر ممکن خواهد کرد.

به همین دلیل هنگام انجام بازی‌های ویدئویی، گاهی نمایشگر منتظر دریافت کامل فریم از منبع نمی‌ماند و همان فریم نصفه و نیمه‌ی دریافتی را به‌نمایش می‌گذارد تا فریم بعدی آماده شود. این کار باعث به‌ وجود آمدن اثری مشهور به «پاره یا بریده شدن صفحه» (Screen Tearing) می‌شود.

تاثیر vsync :

اگرچه می‌توان با فعال کردن قابلیتی با نام VSync (همگام‌سازی عمودی، Vertical Synchronization) فریم‌ریت خروجی از منبع را تا حد امکان با ریفرش‌ریت نمایشگر هماهنگ کرد؛ اما این روش هم به دو دلیل راه حلی ایده‌آل برای ازبین‌بردن اسکرین تیرینگ نیست. اول اینکه VSync در بیشتر مواقع باعث می‌شود فریم‌ریت شما به یک مقدار خاص محدود شود. برای مثال، فرض کنید کامپیوتر شما قادر نیست همواره و به‌صورت ثابت به فریم‌ریت ۶۰ fps در یک بازی خاص دست پیدا کند، اما در بیشتر لحظات بازی می‌تواند فریم ریتی بین ۵۰ تا ۵۵ تولید کند. در چنین شرایطی VSync با محدود کردن فریم‌ریت به یک عدد ثابت (معمولا ۳۰) برای ازبین‌بردن اسکرین تیرینگ باعث می‌شود نتوانید از حداکثر قدرت پردازشی سیستم خود استفاده کنید. به همین دلیل اموزش جی سینک کردن بسیار ضروری مینماید.

مشکل دیگر این است که اگر فریم مورد نظر در موعد مقرر توسط سخت‌افزار آماده‌ی نمایش نشود، VSync کلا از آن فریم صرف‌نظر می‌کند و تا آماده شدن فریم بعدی، همان فریم قدیمی را دوباره (یا چندباره) روی نمایشگر نشان می‌دهد. این کار باعث به‌ وجود آمدن اثری مشهور به Judder یا Stutter می‌شود که اگرچه به بدی بریده شدن صفحه نیست، اما همچنان نمی‌توان نام تجربه‌ی ایده‌آل روی آن گذاشت. VSync همچنین با خود اندکی «لگ» به‌همراه می‌آورد.

بنابراین اگرچه VSync قادر است مشکل بریده شدن صفحه را رفع کند، اما با خود مشکلات جدیدی به‌همراه می‌آورد. به همین دلیل است که VSync به‌صورت پیش‌فرض روی اکثر بازی‌ها فعال نیست و توسعه‌دهندگان بازی‌های ویدئویی انتخاب بین بد و بدتر (بریده شدن صفحه یا Stutter و لگ) را بر عهده‌ی خود گیمر می‌گذارند.

FreeSync

FreeSync نام فناوری ریفرش‌ریت متغیر AMD است که در سال ۲۰۱۵ به‌عنوان پاسخی به فناوری G-Sync انویدیا معرفی شد. Freesync (همان‌طور که از نامش پیدا است) بر‌خلاف G-Sync کاملا رایگان است. و برای بهره‌گیری از آن تنها سخت‌افزار به‌کاررفته در درگاه دیسپلی‌پورت ۱.۲ کفایت می‌کند. در ساخت نمایشگرهای FreeSync نه نیازی به استفاده از ماژول سخت‌افزاری اختصاصی وجود دارد و نه نیازی به پرداخت هزینه‌ی امتیاز به AMD. با اموزش جی سینک کردن شما میتوانید بهترین کیفیت تصویر را تجرربه نمایید.

فری سینک

چه طور میتوانیم G-Sync را روی مانیتور Freesync خود فعال کنیم؟

باتوجه به اینکه معمولا تنها کارت‌های گرافیک و مانیتورها از درگاه دیسپلی پورت استفاده می‌کنند و G-Sync و FreeSync هر دو به این درگاه وابسته هستند. استفاده از فناوری‌های ریفرش‌ریت متغیر تا پیش از این تنها مختص به PC و مانیتور بود. و کاربران تلویزیون‌های خانگی، کنسول‌های بازی و مانیتورهای فاقد درگاه دیسپلی پورت از مزایای این فناوری محروم بودند. اما به‌تازگی با اعلام فروم HDMI مبنی بر پشتیبانی از FreeSync در طراحی نسخه‌ی جدید این درگاه با نام HDMI 2.1، می‌توان انتظار داشت در آینده‌ای نزدیک اولین تلویزیون‌ها و کنسول‌های مجهز به FreeSync وارد بازار شوند. همچنین اوایل سال جاری میلادی AMD اعلام کرد که با معرفی نسخه‌ی دوم فناوری ریفرش‌ریت متغیر خود با نام FreeSync 2 از طیف وسیع‌تر رنگ و محتوای HDR نیز پشتیبانی خواهد کرد. بنابراین اگر دستگاه شما از این ویژگی پشتیبانی میکند. اموزش جی سینک کردن بسیار ضروری مینماید.

مشابه این فناوری هم شرکت Nvidia معرفی کرده است. به نام G-Sync. برای استفاده از G-Sync باید مانیتور خاصی به همراه کارت گرافیک Nvidia داشت. شاید کارت گرافیک درست در همه سیستم هایی که برای بازی های ویدیویی استفاده میشوند وجود داشته باشد. ولی مانیتور مورد نیاز برای استفاده از G-Sync خیلی گران است. و باعث شده تا اینجا این تکنولوژی بدون استفاده باقی بماند. تا اینکه کارت های گرافیک جدید Nvidia شروع به ساپورت G-Sync روی مانیتور های بیشتری کردند. ولی چه طور میشود G-Sync را روی مانیتوری که فقط FreeSync تا اینجا ساپورت میکرده فعال کنیم؟

اموزش جی سینک کردن :

اول از همه باید درایور کارت گرافیک شما آپدیت باشد. و حداقل ورژن 417.71 داشته باشید. پشتیبانی از FreeSync در تاریخ 15 ژانویه 2019 اضافه شد پس درایور قدیمی تر از این تاریخ کار نخواهد کرد.

بعد از این شما باید کارت گرافیک و مانیتور خود را از طریق DisplayPort متصل شده باشند. و HDMI جوابگو نیست. بعد از این باید وارد تنظیمات مانیتور خود شوید و Variable Refresh Rate را فعال کنید. اگر مانیتور شما از G-Sync پشتیبانی میکند که خود به خود همه این تنظیمات فعال میشوند و نیازی به انجام کاری نیست.

ولی در صورتی که نباشد میتوان اموزش جی سینک کردن را از این طریق نیز انجام داد.

فری سینک
  1. وارد Nvidia control panel بشید. میتوانید با کلیک راست روی آیکون Nvidia در تولبار ویندوز این را باز کنید.
  2. به قسمت “Display: Set up G-SYNC” بروید. در تصویر هم مشاهده میکنید.
  3. تیک آپشن ” Enable G-SYNC G-SYNC Compatible” را بزنید و آپشن مناسب خودتان را انتخاب کنید. که پیشنهاد ما “Enable for full screen mode” است.
  4. مانیتور مورد استفاده خودتان را از لیست زیر انتخاب کنید.
  5. تیک گزینه ” Enable settings for the selected display model” را بزنید.
  6. بر روی Apply settings کلیک کنید.
فری سینک

راه حل بالا کار نکرد. الآن چه کار کنم؟

بعضی وقت ها پس از دنبال کردن دستور العمل اموزش جی سینک کردن ممکن است هنوز هم پارگی تصویر داشته باشیم. و هنوز پارگی تصویر داریم. این به خصوص با مانیتور های شرکت specter دیده میشود. حال باید چه کار کنیم؟ خبر خوب اینکه برای این مشکل هم راه حلی پیدا شده. به این صورت که شما باید اول برنامه CRU را دانلود کنید و سپس طیف ریفرش ریت مانیتور خود را کم کنید. به نظر کار سختی می آید ولی خیلی راحت است.پس اگر مانیتور شما مثلا FreeSync 40 تا 144 هرتز را پشتیبانی میکند شما باید تنظیمات خود را روی 34 تا 144 هرتز بگذارید. سپس برنامه restart یا restart64 را اجرا کنید.

فری سینک

چه طور میتوانیم مشکل فری سینک برای کارت گرافیک های AMD را حل کنم؟

فری سینک

برای کارت گرافیک های شرکت AMD کمی اوضاع متفاوت است. اموزش جی سینک کردن را میتوان از طرق مختلف دنبال نمود. در مرحله اول باید ببینید که مانیتور شما ریفرش ریت تا چند هرتز را پشتیبانی میکند برای این کار وارد ستینگ کارت گرافیک خود شده و برروی گزینه Display کلیک کنید. بعد از آن باید برروی  گزینه create کلیلک کنید. پیغامی که می آید را اکسپت کنید تا به منوی زیر برسید.

فری سینک

در منوی بالا شما آپشن ریفرش ریت را میبینید. حال باید این مقدار را 5 عدد 5عدد بالا برده و سیو کنید و امتحان کنید. اگر مشکلی پیش نیامد 5 عدد دیگر بالا ببرید تا رنج کامل مانیتور خود را پیدا کنید. بعد از آن باید 5 عدد 5 عدد پایین بیاورید. وقتی رنج ریفرش ریت مانیتور خود را پیدا کردید باید به سراغ نرم افزار CRU که بالاتر گفتیم بروید.

بر روی گزینه Edit کلیک کنید. ودر منوی V rate و باید این طیفی که پیدا کردید را وارد کنید. به بقیه تنظیمات کاری نداشته باشید. بعد از این برنامه restart یا  restart 64 را اجرا کنید. حال میتوانید در تنظیمات radeon فری سنک خود را با این ریفرش ریت جدید بیابید.

اگر چه برای Nvidia چه AMD به پرش تصویر خوردید کمی از میزان ریفرش ریت ماکسیمم بکاهید و دوباره امتحان کنید.

اسکپتر :

برند اسکپتر همواره در جهت ارائه بهترین خدمات و محصولات به شما مشتریان عزیز کوشیده است. شما میتوانید انواع محصولات را در فروشگاه اسکپتر ببینید. و نقد و بررسی انها را نیز بخوانید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *