game room

تمام نکاتی که قبل از خرید سیستم بازی باید بدانیم

کامپیوتر گیمینگ از پیش ساخته شده ارزان تر و قدرتمند تر از همیشه شده اند. اما قبل از خرید یکی از آن ها باید بعضی چیز ها را بدانید و در نظر داشته باشید. خرید سیستم بازی قبلا برای افرادی بود. پولشان از زمانشان (یا عقلشان) بیشتر بود. اما دوران عوض شده است. قیمیت ها کاهش یافته است. و این به این معنی است که بستن سیستم خودتان دیگر چندان پولی را صرفه جویی نمیکند. البته هنوز هم برای خرید یک pc گیمینگ از پیش ساخته شده باید مبلغ بیشتری را بپردازید. اما خدمات پس از فروشی که برای پی سی گیمینگ های این دسته در نظر گرفته شده است ان را بسیار مناسب مینماید. در این مقاله اسکپتر به شما کمک میکند تا قبل از تخلیه حساب بانکی به نکات مهم خرید یک کامپیوتر بازی توجه نمایید.

آیا الآن زمان مناسب برای خرید یک کامپیوتر گیمینگ است یا نه ؟

واقعا زمان مناسب خرید یک کامپیوتر گیمینگ کی است؟ خرید سیستم بازی میتواند به اندازه خرید یک ماشین دست دوم هزینه بر باشد. و استفاده ابزاری ماشین هم ندارد. میتواند به اندازه یک گل آپارتمانی برایتان دردسر داشته باشد، و حتی زیبا نیست. اما با این حال همه علاقه مندان بهه دنیای بای و تکنولوژی یکی از انها را میخواهد بخرد. و شاید ده سال یک کامپیوتر برایمان کار کند. فروشنده های pc گیمینگ خیلی مشخص نمیکنند چرا یک سیستم 700$ و یک سیستم دیگر 3000$ میارزد. تمام این پول برای بازی کردن بازی های نسل بعد با کیفیت 4K یا برای رسیدن به بهترین دقت در بازی های چند نفره رقابتی خرج نمیشود. پی سی گیمینگ یک محیط بازی اجتماعی هستند. آن ها به شما به طیف عظیمی از بازی های چند نفره را دسترسی میدهند. که در آن ها شما همراه با دوستانتان و غریبه ها یک محیط دیجیتال یکسانی را اشغال میکنید. در MMORPG ها مثل World of Warcraft، در شوتر های رقابتی مثل CS:GO، در بازی های MOBA مثل League of Legends، و در اپ های زیر ساختی گیمینگ. مثل استیم یا دیسکورد. کامپیوتر بازی روشی برای ارتباط اجتماعی غیر فعال است. روشی برای در ارتباط بودن با دوستان یا حتی پیدا کردن دوستانی جدید. در دنیای جدید تنها شدن بسیار سخت است و برای خیلی های دوستان آنلاین ها قلب ارتباطات اجتماعی را شکل میدهد.

game room

“ما میبینیم که زمانی که افراد در خانه بازی میکنند خیلی بیشتر شده است و درصد افرادی که بازی میکنند هم افزایش پیدا کرده است” این جمله را مدیر عامل بخش دسکتاپ اینتل فرانک سکوی میگوید. او همچننین میگوید : “بازی های کامپیوتری افراد را متصل نگه داشته است. با اینکه در خانه حس جدا شدن میکنید اما بازی های آپشن های زیادی برای اتصال به دیگران در اختیار شما قرار میدهند. میتوانید بازی خود را استریم کنید، ویس چت یا حتی چت متنی در بازی و خارج بازی دارید. خیلی وقت ها افراد از بازی برای بازی استفاده نمیکنند. بلکه استفاده میکنند تا با دوستان خود وقت بگذارند و با هم گفت و گو کنند”

قیمت ها ی یک pc گیمینگ چه طور است؟

به خاطر کرونا تولیدات همه مواد به هم ریخته است. خیلی از قطعات کامپیوتری در چین تولید میشود. که کرونا سخت به آن ها آسیب زده است. تولید قطعات امسال 8% کاهش داشته است. که بسیار زیاد است.

با این حال شرکت های  AMD و Intel در مصاحبه های متعددی ادعا نموده اند که قیمت های انها دارای ثبات میباشد. فرانک آزور معمار اصلی بخش گیمینگ AMD گفته است” ثبات قیمت ها بسیار مناسب است. و این ثبات بسیار قوی تر از چیزی که انتظارر میرفت عمل نموده است.

سکوی مدیر عامل Intel گفته است” قیمت ها تقریبا پایداراست.”

با اینکه قیمت کارت های گرافیک پارسال افزایش داشت ولی به طور تقریبی از ان زمان تا به حال ثابت بوده است. مانیتور و PSU هم اندکی افزایش قیمت داشته اند. و سی پی یو ها هم کمی بالا پایین شده اند. به طور کلی ولی اتفاق خاصی در قیمت نیافتاده است. البته با اینکه قیمت ها تقریبا ثابت مانده است ولی میزان موجودی قطعات در بازار کاهش داشته است. و خیلی قطعات شاید سخت پیدا شوند.

یک پی سی گیمینگ دقیقا به چه دردی میخورد ؟

خب از آن برای بازی های ویدیویی استفاده میشد!

اما خارج از شوخی کامپیوتر گیمینگ طیف استفاده گسترده ای دارند. بگذارید اول راجع به گیمینگ صحبت کنیم. که مشخصا هدف اول خرید سیستم بازی است. اگر میخواهید که دوران قرنطینه خودتان را در تاریکی در حال بازی کردن DoTA2 با یک کیبورد مکانیکی پر از نور بگذرانید ما کاملا درک میکنیم. این استفاده اتفاقا مهمترین کاربرد یک pc گیمینگ است. قطعات قوی که بازی های جدی را اجرا میکنند. اکثر گیمر های رقابتی و حتی حرفه ای های دنیای esports از پی سی گیمینگ استفاده میکنند. چرا که دقت را اقزایش میدهد و لگ را نیز کاهش خواهد داد.

دنیای بازی های آنلاین برای تازه وارد ها هم بسیار جالب تر شده است. و ورود به ان نیز بسیار سهل تر شده است. کمپانی های بازی سازی بالاخره به این نتیجه رسیده اند که باید برای تازه ورد ها بازی های خود را ساده تر و قابل فهم تر بسازند. سد های ورود به مرور کمتر و کمتر میشوند. و خیلی بازی ها هم به سمت مجانی شدن حرکت میکند. و یا حالت های مجانی هنگام عرضه میگذارند. پس اگر میخواهید کم کم وارد بازی های رقابتی شوید که دوستانتان همه بازی میکند الآن زمان مناسبی است. به علاوه وقتی که تنها بازی میکنید هم با تازه وارد های شبیه خود مچ میشوید تا کم کم بازی را یاد بگیرید.

pc گیمینگ مناسب تر است یا کنسول های بازی ؟

با یک کامپیوتر گیمینگ هم شما میتوانید بالاخره Witcher 3  را آن طوری که باید بازی کنید. اما قبل از خرید سیستم بازی باید به این فکر کنید که چه بازی هایی را میخواهید بازی کنید. و آیا میتوانید آن ها را ارزان تر بخرید یا نه. که البته در ایران همیشه روی کامپیوتر بازی ارزان تر است. یک کامپیوتر گیمینگ خیلی دیر تر از یک کنسول بازی از عرصه خارج میشود. ولی قیمت اولیه هم بسیار گران تر است. نکته مثبت این است که شما میتوانید قطعات را تک تک عوض کنید. و کامپیوتر خود را به روز نگه دارید. به خاطر اینکه تصویر تبلیغاتی pc گیمینگ روی بازی متمرکز شده شاید فراموش کنید که آن ها یک سیستم کامل هستند. میتوانید با آن ها فیلم ببینید، موسیقی پخش کنید، بازی های چند نفره حضوری با دوستانتان بازی کنید. و هزاران کاربرد دیگر. پی سی گیمینگ برای کار های اداری هم فوق العاده است. اگر بتوانید وسوسه ها را نشنیده بگیرید آن ها کمک میکنند که شما بازدهی خود را بالاتر ببرید.

خریدن سیستم آماده یا بستن سیستم؟ مسئله این است.

هروقت کسی راحع به خرید سیستم بازی صحبت میکند اولین جواب این است که” چرا سیستم خود را نمیبندید؟ هم ارزان تر است و هم قطعات بهتری میگیرید!” خب. این جمله درست است. شما میتوانید تحقیق کنید که کدام کارت گرافیک بهترین عملکرد را روی آن بازی های دارد که شما میخواهید بازی کنید. یا چه کیسی مناسب میز شما است؟ یا چه LED در کنار صندلیتان هارمونی زیباتری دارد. اگر مشکلی با حجم تایم و انرژیی که این کار میگیرد ندارد خب همین کار را بکنید!

نکته مثبت خرید کامپیوتر بازی اماده این است که اولا مشکلات ساخت خودتان را ندارد. دوما شما خدمات پس از فروش دریافت میکنید. مثلا اگر قطع ای مشکل داشت، شما میتوانید آن را به راحتی تعویض کتید. به طور خلاصه اگر ایده بستن یکی سیستم جدید شما را هیجان زده نمیکند یا فکر نمیکنید که استفاده خوبی از زمانتان باشد، خرید یک سیستم تصمیم عقلانیی است. اما اول مطمئن شوید که پول اضافه ای که میدهید پول برند نیست.

خب چی بخرم؟

سوال اصلی بین یک کامپیوتر گیمینگ و لپتاپ گیمینگ است. باید بگوییم که این کاملا به تجربه شما ربط دارد. اگر زیاد سفر میکنید یا دوست ندارید دائما پشت یک میز تکراری باشید. شاید لپتاپ گزینه بهتری باشد. ولی به طور کلی یک کامپیوتر قوی تر، مقاوم تر و ارزان تر است.

قطعات جانبی چی؟

قطعات جانبی به طور کلی یک سطح لغزنده است. و به راحتی میتواند جیب شما را خالی کند. بخش مهمی از pc گیمینگ خرید لوازم جانبی پر زرق و برق است. که کیبرد ها، ماوس ها، هدست، موس پد، میکروفون، صندلی های گیمینگ و وبکم را در بر میگیرد. که همه آن  ها با رنگ های متفاوت، چراغ های رنگی و انواع اقسام مدل ها برای سلیقه های گوناگون موجود هستند. قبلا آپشن ها فقط تمام سیاه، یا سیاه و سبز مدل Alienware بود. ولی امروزه طیف خیلی گسترده تری واراد دنیای پی سی گیمینگ شده است. به طوری که حتی شرکت Razer که به لوازم سیاه و سبز خود معروف بود، سری جدید صورتی را خود معرفی کرده است. البته با اینکه همه چیز خیلی زیباست ولی باید حد خود را مشخص کنید. وگرنه 20 میلیون یا بیشتر ممکن است هزینه لوازم جانبی باشد.

هدفتان از خرید چیست ؟

اگر میخواهید حتما رقابتی بازی کنید، در آن صورت مانیتوری با ریفرش ریت بالا، موس خوب و موس پد بزرگ مناسب شماست. اگر میخواهید زیبا باشد باید به سراغ بازار کیبورد ها بروید. و اگر کامپیوترتان را برای کار های اداری هم استفاده میکنید، باید صندلی خوب و ارگونومیک بخرید. و حواستان باشد تنها چیز هایی که واقعا بعد از کیس به آن نیاز دارید یک کیبورد، ماوس و مانیتور است. و شاید یک کابل اینترنت. همین و بس.

اسکپتر چی ؟

اسکپتر همواره تلاش نموده است تا بهترین محصولات و خدمات را به شما مشتریان عزیز ارائه نماید. به همین دلیل بهترین محصولات و لوازم جانبی را با مناسب ترین قیمت برای شما فراهم نموده است. به این منظور شما میتوانید به فروشگاه اسکپتر مراجعه نمایید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *